septembrie 11, 2025 RomaniaEnglish

Președintele Azerbaidjan: “Sectorul petrolului și gazelor va fi sectorul principal în Azerbaidjan pentru zeci de ani”

“Bineînțeles, acordăm mai multă atenție sectorului non-petrol în ziua de azi și încercăm să-l dezvoltăm. Dar nimeni nu trebuie să uite că la baza economiei azerbaidjene, coloana sa vertebrală este sectorul petrolului și gazelor”, a declarat președintele Republica Azerbaidjan, Ilham Aliyev, a declarat în cadrul ceremoniei care va marca 90 de ani de la renumitul om de știință și geolog petrolier, academicianul Khoshbakht Yusifzade, pe 14 ianuarie, relatează ONA.

Șeful statului a menționat că sectorul petrolului și gazelor va fi sectorul de lider în Azerbaidjan timp de zeci de ani.

“Desigur, vom încerca și, sunt sigur, ne vom asigura că se dezvoltă și sectorul non-petrol. Cifrele de anul trecut confirmă clar acest lucru. Dar toată lumea ar trebui să știe că sectorul petrolului și gazului este cel mai important. Și aceasta este natural, deoarece Azerbaidjanul este locul de naștere al petrolului. Au fost lucrătorii petrolieri din Azerbaidjan care au produs pentru prima dată petrol în larg și proiecte mari de transport au fost implementate datorită veniturilor din petrol. ”

Potrivit președintelui Ilham Aliyev, astăzi, Azerbaidjan se apropie de țările dezvoltate din toate punctele de vedere. “Sunt sigur că va veni ziua în care Azerbaidjanul își va ocupa locul printre aceste țări.”

 

SURSA: ONA.AZ

RomaniaEnglish