noiembrie 25, 2020

FORUMUL GAZELOR NATURALE Evoluția prețului gazelor naturale în pandemia de Covid 19

Financial Intelligence și Asociația Energia Inteligentă organizează joi, 5 noiembrie 2020, orele 11.00 – 14.00 cea de-a doua ediție a Forumului Gazelor Naturale. Evenimentul va fi moderat de Adina Ardeleanu, Membru Fondator Financial Intelligence și Dumitru Chisăliță, Președinte Asociația Energia Inteligentă.

AGENDĂ

• Liberalizarea prețului la gaze naturale;
  • Evoluția prețului gazelor naturale;
  • Tendințe ale creșterii prețului gazelor naturale;
  • Definirea consumatorului vulnerabil;
  • Cine și când trebuie să intervină în controlul prețului;
  • Finanţarea trecerii de la cărbune la regenerabile, prin gaze naturale;
  • Hidrogenul – sursa de energie a viitorului;
  • Influența BRUA asupra prețului gazelor;
  • Extinderea reţelei de distribuţie a gazelor;
  • Prețul gazelor naturale în Europa;
  • România – potențial hub european de gaze naturale;
  • Perspectiva evoluției prețului gazelor după demararea exploatării în Marea Neagră.

VORBITORI INVITAȚI

Virgil POPESCU, Ministrul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri

Petrică Lucian RUSU, Secretar de Stat,Secretariatul General al Guvernului

Cristina PRUNĂ, Membru al Comisiei pentru industrii şi servicii, Camera Deputaților

Dumitru CHIRIȚĂ, Președinte, Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE)

Franck NEEL, Membru al Directoratului OMV Petrom, responsabil pentru activitatea de Downstream Gas și Președintele Federației Patronale Petrol și Gaze

Iulian IANCU, Președinte CNR – CME, deputat PSD, Secretar Camera Deputaților

Nicolae TURDEAN, Președinte Agenția Națională pentru Resurse Minerale ANRM

Florinel DINU, Rector, Universitatea Petrol – Gaze din Ploieşti

Aura SĂBĂDUȘ, Expert prețuri gaze, ICIS Londra

Evenimentul se adresează reprezentanților de top management din piața gazelor naturale, în special, dar și din întreg mediul de afaceri, în general. Vor participa și oficiali ai autorităților de stat, politicieni, investitori instituționali, jurnaliști și alți specialiști din domeniu.

Participanții vor avea oportunitatea să pună întrebări atât prin formularul de înscriere de pe pagina evenimentului, cât și în direct, în timpul evenimentului, pe pagina de Facebook Financial Intelligence, în comentarii.

Evenimentul va fi transmis LIVE pe Financialintelligence.ro, pe pagina de Facebook Financial Intelligence și pe canalul de Youtube Financial Intelligence