Masa Rotunda: Obligatia tranzactionarii pe bursa a unei cantitati minime de gaze

strategia-eneregtica-a-romaniei Asociația Energia Inteligentă, cu sprijinul publicației Energy-Center, vă invită să participați, marți, 25 octombrie 2016, ora 10:30, Hotel Royal – București,  la

Masa Rotundă cu tema:

Dezbaterea Ordonanței de Urgență nr 64/2016 de modificare a Legii 123/2012 privind obligația tranzacționării pe bursă a unei cantități minime și soluțiile pentru viitoarele reglementări de aplicare a acestei Ordonanțe.

În luna septembrie 2016 a fost pusă în discuție o ordonanță de urgență care își propunea să aducă importante modificări în piața de gaze naturale, în perioada imediat următoare, respectiv obligația, începând cu 1 decembrie 2016 de a se tranzacționa o anumită cantitate minimă de gaze pe piețele centralizate, respectiv eliminarea punerii cu prioritate a gazelor către populație, începând cu data de 1 aprilie 2017.

Implicațiile în piață a acestor două elemente ale Ordonanței de Urgență trebuie analizate și discutate de către toți participanții la piața de gaze, furnizori și instituții deopotrivă, înainte de apariția normelor metodologice de aplicare.

La mijlocul lunii noiembrie 2016 se anticipează a fi finalizate reglementările pentru aplicarea Ordonanței de Urgență nr. 64/2016, proces la care societatea civilă, implicit participanții la piață, trebuie să-și aducă o contribuție importantă. Considerăm că masa rotundă poate oferi posibilitatea unui dialog între toate părțile interesate pentru obținerea celor mai bune formule de dezvoltare a pieței de gaze din România.

10:30 – 11:00 Primirea Invitaților – Welcome coffee;

11:00 – 11:15 Prezentare Asociația Energia Inteligentă;

11:15 – 11:45 Eliminarea obligației legale de punere cu prioritate de către producători a gazelor către populație începând cu data de 1 aprilie 2017;

11.45 – 12:15 Obligația tranzacționării unei cantități minime de gaze pe piețe centralizate;

12:15 – 13:00 Principiile care trebuie să stea la baza reglementărilor pentru aplicarea Ordonanței de Urgență nr. 64/2016;

Așteptăm să dezbatem și să găsim soluții împreună pentru normalizarea funcționării pieței de gaze.

La dezbateri vor participa Secretarul de Stat din Ministerul Energiei, Dl. Aristotel Jude, reprezentanți ai Consiliul Concurenței și ai ANRE.

Pentru înscrierea la eveniment vă rugăm să ne contactați la tel 0746164127

Facultatea de Inginerie Sibiu - Specializarea Ingineria și managementul sistemelor de producție, masterate în “Valorificarea Gazelor Naturale” Universitatea Sibiu, în „Managementul și marketingul petrolului” Universitatea Petrol și Gaze Ploiești, în „Modernizarea energetică a clădirilor” Universitatea Brașov. Titlul Ştiinţific în domeniul Științe Inginerești, Specializarea Mecanica fluidelor. Expert tehnic extra judiciar și consultant in domeniul petrol si gaze eliberat de Asociația Experților Europeni Agreați din Paris si Expert tehnic judiciar în domeniul petrol și gaze în cadrul Ministerului Justiției.